Čajové směsy a čaje, které nejvíce používáme, jejich příprava a užívání

 

UPOZORNĚNÍ! Pokud užíváte léky, nebo máte zdravotní potíže, je nutné probrat s Vaším lékařem vhodnost užívání bylinných čajů a doplňků. V každém případě, minimální časový odstup mezi užitím bylinných čajů nebo doplňků (například třezalka, grapefruit,…) a léky jsou nejméně dvě hodiny.

 

U bylinných čajů mějme na paměti, že samotné byliny mají své vlastnosti, které se po přidání do různých směsí mohou výrazně změnit. V naší praxi nejčastěji klientům doporučujeme tyto čajové bylinné směsi, které připravuje PaedDr. Jiří Roth, Byliny od Rotha:

 

Čaj helminticum

¼ litrem vařící vody přelijeme 1 čajovou lžičku směsi bylin. Po vyluhování (10 až 15minut) podáváme 30 minut před jídlem nebo na lačno, a to 3 krát denně. Denní množství je možno udělat najednou a uschovat v termosce. Čaj Helminticum je určen pro očistu trávicí trubice od drobné parazitní zátěže. Čaj Helminticum obsahuje čekanku, dobromysl, lékořici, mochnu stříbrnou, pelyněk, routu, vachtu a vratič.

Vratič obecný samotný formou čaje a ani formou prášku ze sušených bylin vnitřně nepodáváme, ale ve směsi Helminticum na sebe byliny vzájemně působí tak, že je jeho účinek z hlediska toxicity zcela bezpečný. Vnitřnímu podávání samotné byliny se vyhýbáme u malých dětí, u starých lidí, u těhotných a kojících žen.

 

Čaj na látkovou výměnu podle Janči a Zentricha

¼ litrem vařící vody přelijeme 1 čajovou lžičku směsi bylin. Po vyluhování (10 až 15minut) podáváme 3 krát denně ¼ litru10 minut před jídlem. Denní množství je možno udělat najednou a uschovat v termosce.

Čaj pro látkovou výměnu má široké uplatnění a vlastně by mohl být užíván při všech nemocech, oslabeních, v rekonvalescenci apod. Ale jeho hlavní cílený účinek je určen pro podporu nebo obnovu řádné funkce jater, žlučníku, slinivky, žaludku a sleziny, tedy vlastně skoro pro všechny orgány látkové výměny. Čaj na látkovou výměnu obsahuje smil, světlík, smetanku a měsíček.

 

Rademacherův čaj na látkovou výměnu (uvádíme jen pro zajímavost) obsahuje čubet benedykt, ostropestřec a vlaštovičník. Přestože například v Německu se Rademacherova směs prodává, v naší zemi není volně k prodeji vzhledem k obsahu vlaštovičníku, který se u nás na rozdíl od Německa nesmí užívat vnitřně. Příprava je stejná jako u čaje na látkovou výměnu.

 

Jančův ledvinový čaj

Pije se nálev z jedné čajové nebo polévkové lžíce (polévková lžíce je uvedena v Herbáři léčivých rostlin, 7. díl Receptář od Jiřího Janči a Josefa A. Zentricha) na čtvrt litru vody, 3 krát denně, asi 10 minut před jídlem. Žádná bylina se nesmí vařit. Při vážných onemocněních se musí pít nepřetržitě 2 měsíce! Při mírnějších problémech, jakmile se ledviny začnou „zlobit", to znamená, jakmile je dění  v ledvinách nepříjemné, musíme kúru přerušit a pokračovat až po úpravě stavu, pochopitelně pokud to je třeba. K tomu se musí přes den vypít 2 až 3 litry tekutiny, nejlépe čisté filtrované vody. Nesmějí se pít minerální vody s obsahem sodíku Na+ více než 100 mg na 1 litr. Denní množství je možno udělat najednou a uschovat v termosce. Jančův ledvinový čaj je určen pro očistu a posílení ledvin zatížených filtrací krve od nečistot. Jančův ledvinový čaj obsahuje celík zlatobýl, přesličku, rdesno ptačí a rdesno blešník.

 

Lymfatický čaj

¼ litrem vařící vody přelijeme 1 čajovou lžičku směsi bylin. Po vyluhování (10 až 15minut) podáváme 30 minut před jídlem nebo dvě hodiny po jídle, a to 3 krát denně. Denní množství je možno udělat najednou a uschovat v termosce. Lymfatický čaj je určen pro očistu lymfatického systému, který výrazně ovlivňuje imunitu našeho těla. Čaj obsahuje čubet benedikt, diviznu, komonici, svízel, šípek, třezalku a zemědým.